A tudatos légzés jelentősége

A légzés, az életünk alapja, melynek fontos szerepe van mindennapi egészségünk és jól-létünk fenntartásában. A jóga egy olyan ősi gyakorlat, melyben a légzésnek kiemelt szerepe van, és nem csupán fizikai, hanem mentális és spirituális szinten is érinti az embert.
A jóga tanítása szerint a megfelelő légzéstechnikával képesek vagyunk tudatosságot hozni az életünkbe. A mély, lassú légzés csillapítja az idegrendszert, csökkenti a stresszt és segít a jelen pillanatban való elmélyülésben. A tudatos légzés hozzájárul a testtudatosság növeléséhez, segít a test és lélek egységének megtalálásában. Légzésünk ritmusa, minősége szoros kapcsolatban áll lelkiállapotunkkal. Megfigyelhető, hogy légzésünk jellemzői az élethelyzeteknek megfelelően változnak. Gondolataink változása befolyásolja a légzésünket is. Azonban ez fordítva is igaz, ha a légzésünket megváltoztatjuk, akkor a tudatállapotunk is változik. Ezért használ a jóga légzőgyakorlatokat, (pránajáma), mert a légzésünk segítségével tudjuk a leghatékonyabban megváltoztatni a tudatunk állapotát.
A légzés az ászanák, vagyis testhelyzetek alapja is. A megfelelő légzés segíti az ászanák mélyebb elérését, fokozza a rugalmasságot és erősíti a testet. A légzés általános egészségünkre is hatással van, segít a tüdőkapacitás növelésében és a vérkeringés javításában. Gyakorlás során a hosszú kilégzések segítik az izmok nyújtását. Az egyensúlygyakorlatok kivitelezésének alapja a nyugodt idegrendszeri működés, ebben is szerepe van az egyenletes, folyamatos, tudatos légzésnek. Ezáltal nem csak az izomrendszer fejleszthető, hanem a keringési- és a hormonrendszer működését is kedvezően befolyásolhatjuk. A légzésfigyelés, mivel a figyelem fókuszálását jelenti, segít a koncentrációs képesség fejlesztésében.
A gyakorlás során figyelj arra, hogy sose essen szét a légzésed. Keresd meg a számodra kedvező, természetes légzésritmust és annak megfelelően gyakorolj. Mindig a mozgást igazítsd a légzéshez és ne a légzést a gyakorlatokhoz. Ne erőltesd bele a légzést a mozdulatokba. A tüdő teljes kapacitását használd, de ne legyen erőlködés a légzésben sem, inkább legyél a jóga során a légzés megfigyelője, mint csinálója. Ne legyen a légzés szaggatott, ne legyenek rövid légzés kint- vagy benntartások. Engedd a légzést orron keresztül szabadon áramolni, egyformán legyen hangsúlyos a kilégzés és a belégzés is.
A jóga és a légzés együttes gyakorlása az összhang és harmónia kulcsa, mely által teljesebben élhetjük mindennapjainkat. Ne feledjük, hogy a légzés az életünk egyik legszilárdabb alapja, melynek rendszeres gyakorlása által önmagunkkal és környezetünkkel is harmonikusabb kapcsolatba kerülhetünk. A nyugodt légzés hozzásegíti a gyakorlót az elme csapongásának megszüntetéséhez is, így támogatja a meditatív tudatállapot létrejöttét vagy konkrétan a meditáció gyakorlását.